Konferencja w Wrocławiu o Szlakach Jakubowych w Polsce

Konferencja prasowa

Kalendarium obchodów X-lecia Drogi św. Jakuba w Polsce

Główne uroczystości związane z obchodami dziesiątej rocznicy otwarcia pierwszego „Jakubowego szlaku” w Polsce z Jakubowa do Zgorzelca – Dolnośląskiej Drogi św. Jakuba:

28 czerwca br., godz. 12.00

– Sanktuarium św. Jakuba Apostoła w Jakubowie

Msza św. pod przewodnictwem J.E. Ks. bp Stefana Regmunta z Zielonej Góry, z udziałem J. E. Ks. bp Marka Mendyka z Legnicy. Błogosławieństwo relikwiami św. Jakuba Starszego Apostoła Poświęcenie odnowionej polichromii stropu kościoła w Jakubowie.

Działania w roku jubileuszowym:

• Uzupełnienie oznakowania Dolnośląskiej Drogi św. Jakuba przez drogowskazy dystansowe na węzłach szlaku (21 lokalizacji).

·         Cykl weekendowych przejść (nabór otwarty) Drogą św. Jakuba Via Regia w X-lecie Drogi św. Jakuba w Polsce na trasie  Piekary Śląskie – Zgorzelec. W lipcu w Mikolinie nad Odrą (woj. opolskie) spotkanie osiadłych i przybyłych w 1945 r. mieszkańców okolicznych miejscowości pod hasłem „Droga, która łączy”

• Cykliczne promocyjne spotkania w  X-lecie Dolnośląskiej Drogi św. Jakuba i X-lecie Drogi św. Jakuba w Polsce w Księgarni Hiszpańskiej we Wrocławiu oraz emisja audycji „Buen Camino!” w Radio Rodzina (druga środa każdego miesiąca).
  • Publikacja nowych edycji przewodników po drogach św. Jakuba oraz publikacje okolicznościowe

·         Przegląd filmów o Drodze św. Jakuba,

·         Sesja naukowa poświęcona tradycji Drogi św. Jakuba na Śląsku

·         Wystawa zdjęć oraz przygotowanie filmu dokumentalnego o pielgrzymowaniu drogami św. Jakuba

Pozostałe wydarzenia:

11 kwietnia br.

XI Pielgrzymka „Do Źródła św. Jakuba” z Głogowa do Jakubowa - Rozpoczęcie jubileuszowego sezonu pielgrzymkowego na Drodze św. Jakuba.

7.30 Wyjście pielgrzymów z głogowskiej kolegiaty

13.00  Msza św. pod przewodnictwem J.E. Ks. bp Pawła Sochy i akt powierzenia pierwszego polskiego odcinka „jakubowych dróg” opiece św. Jana Pawła II

Kontynuacja pielgrzymki do Zgorzelca i Marienthal.  Rozpoczęcie jubileuszowego sezonu pielgrzymkowego na Drodze św. Jakuba w Polsce. W tym samym czasie wyruszą pielgrzymi z Wrocławia (9 IV) i Krzeszowa (9 IV).

25 kwietnia br.

IX Pielgrzymka Czcicieli św. Jakuba na Jasną Górę

27 kwietnia br.

Rozpoczęcie dziękczynnego pielgrzymowania w X-lecie obecności polskiej Drogi św. Jakuba w europejskiej sieci Camino de Santiago. Grupa dolnośląskich pątników wyruszy tego dnia:

- z Lourdes do Santiago de Compostela i dalej do Fatimy

- z Lizbony do Santiago de Compostela

1 – 2 maja br.

Piesza pielgrzymka z katedry w Görlitz do sanktuarium w Jakubowie (część I)

Etap I, 1 maja  Görlitz – Lubań

Etap II, 2 maja Lubań – Bolesławiec

9 – 10 maja br.

Piesza pielgrzymka z katedry w Görlitz do sanktuarium w Jakubowie (część II)

Etap III, 9 maja Bolesławiec – Chocianów

Etap IV, 10 maja Chocianów – Grodowiec

23 maja br.

Piesza pielgrzymka z katedry w Görlitz do sanktuarium w Jakubowie (część III)

Etap V, 23 maja Grodowiec –Jakubów

4-6 czerwca br.

Międzynarodowe spotkanie stowarzyszeń Przyjaciół Dróg św. Jakuba w Santiago de Compostela. X rocznica obecności polskiej Drogi św. Jakuba w sieci Camino de Santiago.

19 czerwca br., Gniezno

Początek pieszej pielgrzymki Gniezno – Jakubów – Zgorzelec w X rocznicę Dolnośląskiej Drogi św. Jakuba. Pielgrzymi dnia 28 czerwca wezmą udział w głównych uroczystościach X rocznicy otwarcia Dolnośląskiej Drogi św. Jakuba w Jakubowie. (nabór otwarty)

18 czerwca br.

Przybycie pielgrzymów z Litwy – spotkanie modlitewne, przy Źródle św. Jakuba w Jakubowie, połączone z wręczeniem muszli i certyfikatów pielgrzymich oraz błogosławieństwem relikwiami apostolskimi w sanktuarium

19 – 21 czerwca br.

Dziękczynna pielgrzymka rowerowa Szlakiem św. Jakuba ze Zgorzelca do sanktuarium w Jakubowie – podziękowanie za utworzenie i rozwój Szlaku św. Jakuba w Polsce

Organizatorzy:

Bractwo św. Jakuba Apostoła (Jakubów)

Przyjaciele Dróg św. Jakuba w Polsce (Wrocław)

Andrzej Kofluk: 691757972

(109. dzień roku)

Blok reklamowy

• Telewizja Trwam
  • Pozdrawiam uczestników pielgrzymki...którzy modlą się za Ojczyznę...i o wolność słowa - pp.Benedykt XVI

• Radio Maryja
  • Ja Panu Bogu codziennie dziękuję, że jest w Polsce takie radio i że się nazywa Radio Maryja - św.Jan Paweł II

• Nasz Dziennik
  • Istotne źródło informacji o Polsce i Kościele oraz świecie.

Liczba wyświetleń strony: